neljapäev, 29. juuli 2010

Haapsalu ligidal pesitseb aasta lind 2010 - hallõgija!

Täpselt seda said teada 15 matkahuvilist Ridala valla matkal.

Aga algusest.

24. juulil toimus Tervisetee matkade sarja 3 matk. Seekord külastati Ridala vallas Tervisetee äärde jäävaid kultuuriobjekte ja uuriti loodust.

PILDIMEENUTUS

Esimesed faktid pidime mällu salvestama Uuemõisa lossi ees.


Matkajate arvates on park väga ilus... kuid tiik vajaks hooldust. Kahjuks purunes just siin kusagil ka esimene rattakumm....


Uuemõisast siirdusid kõik suured ja väikesed Paralepa matkaraja poole.


Matkajuht Kristi tutvustab meile poolparasiittaime - härgheina. Too armastab teiste taimede jõudu kasutades ise elada.... kinnitudes teiste taimede külge, et sealt toitaineid imeda. Muide, taim on ka mürgine!
Vanarahvas on mõnikord härgheina abile siiski lootnud: teatakse öelda, et nende keeduvesi pidi loomadelt piksehirmu ära võtma.Pullapää poole sõites on üks kõrge küngas. Selle otsast oli hea Haapsalut kiigata ja teada saada, et just siinkandis armastab pesitseda Aasta lind 2010! Uurime hallõgija kohta rohkemat teavet, vaatame ka pilti raamatust.


Pullapää pank on kantud Eesti Ürglooduse Raamatusse. Tänapäevase kuju sai pank mõned tuhanded aastad tagasi, mil meri sinnani ulatus. Lubjakivi vanus ulatub aga 400 miljoni aastani. Kõike seda ilu "kroonis" ligiduses üks lubamatu lõkkeplats, kus vedeles maas plastkahvleid-nuge-taldrikuid-muud sodi, justkui pärast rahet.
Meie matkaseltskonna ettepanek Ridala vallale on, et selles paigas on vaja midagi ette võtta!


Peatusime ka Ungru lossi (ehitatud aastal 1523) varemete juures...


... ja mõõtsime Ungru tamme ära.


Vihm pidas siiani vastu... kahjuks jäi külastamata Kiltsi lennuväli, mitte küll vihma, aga seal toimunud ürituse (Airport Jam) tõttu...
Päeva lõpetasime lõunasöögiga Fra Mares.

LÕPP

Vaata kõiki pilte matkast

Seni toimunud kolm matka ja veel ees ootavad saavad kaks matka saavad teoks Leader programmi kaudu rahastatava Läänemaa Tervisetee projekti "Terviseteega seotud looduskeskkonna ja turismitoodete loomine ja arendamine" raames.
Sel suvel toimub kokku 5 tasuta loodusmatka Läänemaa valdades. Järgmisel matkal sõidetakse Ristilt Haapsalusse ja tutvustame peamiselt raudteega seonduvat.

Kohtumiseni 14. augustil Risti-Haapsalu "matkarallil". Täpsem teave nädal enne matka.
Registreerumine kuni 11. augustini.

Info ja registreerumine: Ülle Lass, ulle.lass@lmv.ee, 517 1746

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar